Sveti Just na Koseču

Cerkev sv. Justa na Koseču je eden izmed najznamenitejših, pa tudi najzanimivejših cerkvenih spomenikov na Tolminskem. Znana je po znamenitih zidnih freskah. Freske so bile v prvi svetovni vojni poškodovane, oltar pa je izginil. Prezbiterij je bil ves poslikan in slike ohranjene. Na freskah je bilo upodobljeno Krisusovo rojstvo oz. čaščenje svetih treh kraljev. Na evangeljski strani je naslikana Marijina smrt. Marija leži na postelji, okoli nje je dvanajst apostolov, zgoraj pa je Jezus že sprejel k sebi v nebesa njeno dušo. Na vsaki strani medaljona je doprsna slika angela; prvi igra na mandolino, drugi pa na gosli. Upodobljeno je tudi Marijino kronanje v nebesih. Prvotno je bila ta slika zelo dobro izdelana, pozneje pa slabo popravljena. Ista usoda je zadela tudi druge slike v tej cerkvici. V njej je bil tudi lep oltar, lesen, s podstavkom. Na zadnji strani oltarja sta bili letnici 1663 in 1737. Prva letnica verjetno pomeni nastanek oltarja, druga pa čas novega polikromiranja.   (Vir: Drežnica, ali te poznam?, 1995)